


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 70 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 51 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 60 mΩ |
| Input capacitance | 3.41 nF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -30 V, 30 V |
| Power Dissipation | 38 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 250 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$2.73984
Ext.Price$2.73984
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.73984 | $2.73984 |
| 10 | $2.34547 | $23.45470 |
| 25 | $2.16570 | $54.14250 |
| 50 | $1.99968 | $99.98400 |
| 100 | $1.78111 | $178.11100 |
| 300 | $1.72523 | $517.56900 |
| 500 | $1.67112 | $835.56000 |
| 1000 | $1.62058 | $1620.58000 |
